WIEJSKI CHLEB BEZ ZAKWASU

Chleb jest dziękczynieniem, jest darem natury. W chlebie jest coś absolutnie magicznego, pierwotnego. Chleb to dom, a jego zapach sprawia, że gasną wszelkie problemy i złości.

Powiem szczerze, że pieczenie chleba było od zawsze moim marzeniem, które w końcu zrealizowałem. Jestem na początku drogi, ale muszę przyznać, że pochłonęła mnie całkowicie. Moją niezawodną przewodniczką stałą się książka Jeffrey’a Hamelmana, którą dzielnie postaram się i Wam przybliżyć. A moją propozycją na początek będzie CHLEB WIEJSKI na drożdżach. Dobry start dla początkujących by złapać bakcyla. W tym przypadku nie musimy prowadzić zakwasu, przepis jest dość prosty a efekt końcowy sprawia, że pierwszy bochenek nie wytrzyma dłużej niż kilka godzin po upieczeniu. Gwarantuję 😉

Róbmy miłość, pieczmy chleb!


Co potrzebujesz:
/ Na dwa bochenki o wadze 0,5 kg/

900 g mąki pszennej chlebowej typ 750,
600 ml wody,
20 g soli,
2 g drożdży.

ZACZYN:

 1. Do dużej miski przesiej 450 g mąki. Ta czynność jest niezbędna, gdyż mąka wymaga napowietrzenia, dzięki czemu będzie lepiej pracować.
 2. Dodaj 10 g soli.
 3. Do osobnego naczynia wlej 270 ml wody, dodaj odrobinę drożdży, zaledwie 1/8 łyżeczki,rozmieszaj dokładnie i całość przelej do miski z mąką.
 4. Dokładnie wymieszaj i zagnieć ciasto do uzyskania jednolitej struktury.
 5. Miskę owiń folią spożywczą i odstaw na 12 godzin w ciepłe miejsce. Najlepiej przygotować zaczyn wieczorem, by rano móc przejść do kolejnego etapu.

GOTOWE CIASTO:

 1. Po upływie 12 godzin do zaczynu dodaj kolejne 450 g przesianej mąki i 10 g soli.
 2. Do osobnego naczynia wlej 330 ml wody, dodaj 2 g drożdży, dokładnie je rozmieszaj i przelej do miski z zaczynem.
 3. Dokładnie wymieszaj.
 4. Zagniataj ciasto przez około 10 minut. Ruch i napowietrzanie ciasta jest bardzo ważne, dlatego energicznie, kolistym ruchem zbieraj ciasto z brzegów miski i ugniataj je do środka. Gotowe ciasto musi mieć luźną i jednolitą strukturę.
 5. Miskę owiń folią spożywczą (do ciasta nie może dostawać się powietrze, więc ścierka odpada) i odstaw w ciepłe miejsce na łącznie 3 godziny.
  Po upływie każdej godziny trzeba ponownie zagnieść ciasto kolistym ruchem do środka, wystarczy dosłownie kilka ruchów by je napowietrzyć.


FORMOWANIE I PIECZENIE:

 1. Nagrzej piekarnik do 230 stopni (górna i dolna grzałka).
 2. Włóż do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Chleb podczas pieczenia potrzebuje dużej ilości wilgoci.
 3. Wyrośnięte ciasto podziel na dwie części. Podsyp mąką i ruchem dośrodkowym formuj okrągłe, bądź podłużne bochenki, zagniatając ciasto pod spód, by łączenia ciasta znajdowały się na dole, a u góry była jednolita powierzchnia.
 4. Gotowe bochenki posyp z góry mąką i natnij dowolny wzór.
 5. Włóż ostrożnie ciasto do piekarnika i piecz przez 35 minut.
 6. Po upływie tego czasu, wyjmij gotowe bochenki z pieca i odstaw na min. godzinę do wystygnięcia. Koniecznie trzeba im zapewnić przepływ powietrza z każdej strony, dlatego najlepiej połóż je na rusztach z piekarnika.

PORADY:

 • Użyłem mąki z Młyna Suwałki, którą możecie zamówić do domu w ich sklepie internetowym.
 • Pieczenie ciasta to na prawdę fascynująca przygoda. Wymaga jednak od nas wiele cierpliwości i zrozumienia. Ciasto jest wrażliwym tworem, który różnie reaguje na temperaturę, wilgoć czy rodzaj mąki. Trzeba traktować proporcje z własnym przeczuciem i intuicją, gdyż ciasto będzie się różnie zachowywać w zależności od otoczenia.
 • Techniki pieczenia są różne. Ja używam kamienia granitowego. Można też piec chleb w garnku żeliwnym dla uzyskania okrągłego kształtu. Osobiście wolę jednak, jak jest nieidealny i domowy. Oba te sposoby praktykowane są by uzyskać wysoką temperaturę, jeśli jednak nie posiadasz ani kamienia, ani garnka żeliwnego, na zwykłej blaszce też powinien się udać 😉
 • Na koniec dwie BARDZO WAŻNE sprawy! Nie zapomnij o naczyniu z wodą w piekarniku i koniecznie przesiej mąkę!

Print Friendly, PDF & Email
CategoriesBez kategorii
Tags
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments