KLUSKI ŚLĄSKIE Z KREWETKAMI

a

Wiycie jako to je, niby nikt tych walentynek nie chce obchodzić, ale kōżdy chciołby choć kusiu (buziaka) w tyn dziyń dostać. Ja jestem zdania, że miłość trzeba celebrować każdego dnia i nie trzeba do tego szczególnej okazji. Jak przajesz (kochasz) jaki piyknej frelce (ładnej dziewczynie) albo kōchosz jakigo szwarnego karlusa (przystojnego chłopaka), to zrób czasem dobry obiad przy zapalonej świeczce albo upiecz dobre ciasteczka i spędźcie wieczór pod kocem oglądając durną komedię. To znacznie lepsze niż wymuszony kwiatek 14 lutego. A jak Cię trzepie, że musisz oglądać te wszystkie miłosne pierdolety, bo samemu trza przez życie brnąć, to ugotuj coś pysznego dla siebie albo dla tych, którzy chętnie Ci w tym życiu towarzyszą. To też dostarcza wiele przyjemności – znam z długoletniego doświadczenia.

A tu mōsz całkiym dobro propozycyjo na miłosny obiōd! Tradycyjne kluski śląskie w krewetkowym sosie ze świeżą natką pietruszki. A papryczka chilli podkrynci fojera (ogień) namiyntności!

Tak, wiem, znowu sieje herezje!

a

a

Przirychtuj:

(porcja dla dwóch osób)

8 krewetek tygrysich,
300 ml śmietanki 30%,
natka pietruszki,
mała papryczka chilli,
2 ząbki czosnku,
oliwa,
sól, pieprz,

250 g ziemniaków,
70 g mąki ziemniaczanej,
jajko.

a

a

KLUSKI:

 1. Ziemniaki obierz, ugotuj i od razu gorące przeciśnij przez praskę. Daj im chwilę ostygnąć.
 2. Następnie zawartość miski podziel na 4 równe części, zwolnij jedną przekładając masę na wierzch pozostałych i uzupełnij wolną przestrzeń mąką ziemniaczaną.
 3. Dodaj jajko.
 4. Wymieszaj dokładnie zawartość ugniatając ręką.
 5. Zacznij formować kluski. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie malutkie, na jeden kęs.
 6. Gotowe kluski wrzuć do wrzącej wody i gotuj do momentu, aż wszystkie wypłyną na powierzchnię. Zajmie to zaledwie kilka minut.

a

SOS:

 1. Rozgrzej dobrze patelnię i wlej na nią trochę oliwy.
 2. Wrzuć drobno pokrojony czosnek i ostrą papryczkę przekrojoną na pół, którą trzeba zdjąć z patelni przed wlaniem śmietanki.
 3. Cały czas trzymając patelnię na wysokiej temperaturze wrzuć krewetki. Wystarczy smażyć po minucie z każdej strony, bo kiedy je przeciągniesz, to staną się gumowe.
 4. Zdejmij krewetki z patelni i obsyp je solą i pieprzem.
 5. Teraz czas zrobić z tej zaromatyzowanej oliwy sos. Ciągle podgrzewaj patelnię i energicznie mieszając rózgą, wlewaj powoli śmietankę.
 6. Gotuj do momentu, aż sos się trochę zredukuje i zgęstnieje. Dopraw solą i pieprzem.
 7. Na spód talerza wlej sos, dodaj kluski, a na nie krewetki i całość obsyp drobno siekaną natką pietruszki.

a

a
a
Print Friendly, PDF & Email
CategoriesBez kategorii
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments