
Bigos bez mięsa, a do tego z modrej kapuchy?! Panie! To się nie udo! A jaki to bydzie? Już odpowiadam – PETADRA! Nawet nie zauważysz, że mięcha ni ma, a ze świeżą bułką zniknie z talerza w mgnieniu oka.
Chciałem się merytorycznie przygotować do tego zadania i przeczytałem sporo różnych przepisów; tych nowszych jak i tych już leciwych. I powiem jedno, każdy, absolutnie każdy robi bigos inaczej, a co kucharz to inna koncepcja. Nasuwa mi się tylko jeden wniosek – bigos przyjmie wszystko, a im więcej, tym lepiej i nigdy nie wyjdzie drugi raz taki sam, bo jego smak jest niepowtarzalny.
To świetne rozwiązanie na resztki zachomikowane w lodówce, a szczególnie te po świętach. Moja koncepcja powstała z tego, co kryły kuchenne zakamarki, ale nie trzymaj się jej kurczowo; dodaj od siebie co uważasz za stosowne albo nie używaj któregoś składnika jeśli Ci nie odpowiada. Potraktuj to jako zabawę, a gwarantuję, że i tak wyjdzie dobrze.
Do roboty!
a

Przirychtuj:
1 kg kiszonej modrej,
1 główka świeżej modrej (również ok. 1 kg),
1 burak,
2 jabłka,
2 cebule,
5 ząbków czosnku,
1 puszka ciecierzycy,
garść suszonych grzybów,
10 wędzonych śliwek,
400 ml wytrawnego czerwonego wina,
4 łyżki koncentratu pomidorowego,
ok. 2 litry wody i odrobina oleju,
10 kulek kolorowego pieprzu,
7 liści laurowych,
4 goździki,
6 kulek ziela angielskiego,
6 owoców jałowca,
1 łyżeczka kminku,
pół łyżeczki ostrej papryki,
pół łyżeczki wędzonej papryki,
4 łyżki sosu sojowego,
łyżka soli,
2 łyżki cukru.
a

- Poszatkuj modrą kapustę, a kiszoną pokrój nożem na mniejsze kawałki.
- Buraka, cebulę i czosnek obierz i pokrój w kostkę: buraka w grubą, cebulę i czosnek w drobną.
- Przygotuj duży garnek i drewnianą łychę do mieszania.
- Na dno wlej odrobinę oleju i podsmaż na nim cebulę i czosnek. Po chwili dorzuć pieprz, liście laurowe, goździki, ziele, jałowiec, kminek i obie sypkie papryki i podsmaż wszystko jeszcze przez chwilę.
- Dodaj 4 łyżki koncentratu pomidorowego i dokładnie wszystko wymieszaj.
- Przychodzi czas na gotowanie; co godzinę będziesz dodawać poszczególne składniki. Najlepiej robić to o pełnej godzinie, by mieć kontrolę nad upływającym czasem. WAŻNE: GOTUJ BIGOS NA BARDZO MAŁYM OGNIU i jeśli będzie potrzeba to dolewaj systematycznie wody.
- Godzina 1.: wrzuć kiszoną oraz świeżą kapustę i zalej całość 1,5 l wody. Dodaj garść suszonych grzybów.
- Godzina 2.: wrzuć buraki i wlej wino.
- Godzina 3.: pora na wędzone śliwki pokrojone na mniejsze kawałki i jabłka starte razem ze skórką na tarce.
- Godzina 4.: dodaj odsączoną ciecierzycę i sos sojowy (najpierw 3 łyżki i spróbuj, jeśli będzie potrzeba, dodaj jeszcze według uznania). Na koniec dodaj sól i cukier.
- Gotuj jeszcze całość ostatnią 5 godzinę. Po tym czasie zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia. Następnie owiń garnek folią spożywczą i włóż do lodówki na całą noc.
a

PORADY:
- Bigos gotuj na bardzo małym ogniu i mieszaj co jakiś czas by, nie przywarł do spodu garnka. Jeśli to się wydarzy, nie mieszaj (!), bo zedrzesz przypalony spód i wszystko będzie do wyrzucenia. Przełóż wszystko do innego naczynia, zostawiając przypaloną część na spodzie, dokładnie wyczyść garnek i z powrotem wsyp do niego to, co udało się uratować.
- Bigos jest lepszy na następny dzień, a najlepszy na trzeci. Można i bez problemu mrozić, ale tego chyba nie trzeba mówić, bo u kogo w domu się tak nie robiło.

